Egy esküvőt pénzben mérni rendkívül nehéz, hiszen mindenkinek mások az elképzelései, a vágyai és persze a büdzséje. Nem mindegy, hogy luxusautót bérlünk vagy a családi autót öltöztetjük harci díszbe, pávatojást eszünk aranykanállal vagy beérjük a töltött káposztával. A végösszeg sok mindentől függ, de a milliós tétel talán akkor is borítékolható, ha az alapvető szolgáltatásokat vesszük igénybe…
Most biztosan többen is felhördülnek, hogy minek egyáltalán esküvő, hisz az csak pénzkidobás! Meg meglehet ezt oldani szinte ingyen is, ha két tanúval besétálunk az anyakönyvi hivatalba. Nem kell ebből ekkora ügyet csinálni. De bizony vannak olyanok, akik azért egy kis ügyet mégis csinálnának belőle, hisz ha minden igaz, ebből a napból csak egyetlen van az ember életében (legalábbis éljünk ezzel az illúzióval). Így természetes, hogy mindenki szeretné a lehető legtöbbet kihozni a nagy napjából pénztárcától függetlenül. De vajon mennyi az annyi? A határ a csillagos ég, de lassan az átlagoshoz is oda kell adnunk ingünk-gatyánk?
Templom, anyakönyvvezető
Bizony a két igenért is meg kell fizetni! A templomi esküvő költsége 20-30.000 Ft környékén mozog, míg az anyakönyvi hivatal pár ezer forintot kérhet el a hivatalos polgári esketésért.
Helyszín és catering

Fotó: Domján Endre / Danubius Hotel Palatinus
Ha esküvő, akkor biztosan kell egy helyszín, ahol megtartjuk a lakodalmat, eszünk és iszunk egy jót a rokonokkal és a barátokkal. Ennek költségén faraghatunk valamennyit, ha télen vagy uborkaszezonban esküszünk, de nagy valószínűséggel ekkor sem ússzuk meg 2-300 ezer forint alatt a terembérlést. Főszezonban, egy közepes vendéglétszámú esküvővel ez már akár félmillió forint is lehet, amihez pluszban társul a menü (átlagosan 15.000 Ft/fő) és az italok. Egyes helyszínek csomagajánlatokkal könnyítik meg a döntést, mások engedélyezik a külső italbevitelt, ami csökkentheti a kiadásokat. Ettől többe kerül, ha az étkeztetést nem biztosítja a helyszín, és külső cateringes céget kell megbízni a feladattal.
Ja és, ha azt hitted, hogy a kastélyok a legdrágábbak, én tudok egy mezőt, aminek három millió forint a bérlési díja!
Tudtad? Az esküvőre fordított büdzsé 60%-át teszi ki az étel és az ital!
Fotós & videós
A fotós és videós csapat összesen minimum félmillió forintot kóstál, de ha drónozást, különleges technikákat kérsz, ez az összeg jóval magasabbra is rúghat, pláne, ha önjelölt Insta celeb akarsz lenni és bevállalsz egy külföldi kreatív fotózást Izlandon, a Plitvicei- tavaknál vagy a svájci Alpokban.
Torta

Fotó: Orsolya Hajas Photography / Cake & More by Garannikova
Az esküvői torta átlagára 1300/szelettől indul, ami a díszítések, a különleges ízek és a mentes változatok függvényében a csillagos égig rúghat. Azért egy százfős lagziban az alapár is elég tetemes summát halmoz…
És akkor ez még csak egy torta volt! Az utóbbi években népszerű desszertpultok, amiken többféle süti, macaron és édesség sorakozik, szintén több százezer forintba fájhat a házasulandóknak.
Dekorációk
A minap elcsíptem egy beszélgetést, miszerint egy kedves virágos hölgy 1,3 millió forint értékben kapott dekorációs megbízást egy esküvőre! Igen, jól olvastad. Persze ez egy extrém egyedi eset (legalábbis gondolom), átlagban 5000 Ft/asztal a virágdekorok ára, a főasztal ettől valamivel drágább. A menyasszonyi csokor nagyjából 15.000 Ft-ért már beszerezhető, és az autó dekorálása is e körül mozog. A papírdekorációk fejenként körülbelül 2-2500 Ft-ot kóstálnak, de ezek is nagyban függnek a technikától, a papír minőségétől. A dekorációs táblák és feliratok szintén pár ezer forintot vesznek ki a párok zsebéből. De ahogy tudjuk, sok kicsi mindig sokra megy…
Ceremóniamester/szertartásvezető
A lagzi irányítója, azaz a ceremóniamester, és amennyiben külsős szertartást szeretnél, akkor a szertartásvezető is körülbelül 100.000 Ft + útiköltség áron megy el az esküvődre.
Menyasszonyi ruha és öltöny
A vőlegény öltönyök ára még viszonylag a földön jár. 200.000-ből komplett szettet vehetnek a férfiak, és nyugodt szívvel viselhetik bármilyen más alkalommal is. A menyasszonyoknak már jobban a zsebükbe kell nyúlniuk. A kölcsönzés egyébként csak Magyarországon dívik, így ha nem zavar, hogy egy szezonban akár te vagy az ötödik, aki ugyanazt a ruhát viseli, megúszhatod akár 150 ezerből a bérlést. Ha kizárólagos felvételt kérsz, ez az ár megduplázódhat, ha viszont megveszed, akár a milliót is elérheti a végösszeg.
A menyasszonyi ruhaszalon egyébként megszabhatja, hogy a különlegesebb darabokat a vacsora alatt már nem viselheti a bérlője, persze ha megveszed a ruhát, nyugodtan beletörölheted még a szádat is! A határ itt is a csillagos ég.
Gyűrűk
Fotó: Orsolya Hajas Photography / Mokume
Karikagyűrűk nélkül nincs esküvő, egy teljesen puritán gyűrűpár 50.000 Ft köré datálódik, de ha gyémántokat akarsz, ne csodálkozz, ha több százezres tétel lesz a blokkon.
Zene
A laptopba bedugni a pendrive-ot ingyen van (majdnem), de azért ez mégiscsak egy különlegesebb alkalom, amihez esetleg egy kisebb zenekar vagy DJ dukál. Egy akusztikus duó 100-150 ezerért már simán elmegy az esküvőre, egy nagyobb banda dobbal, elektronikus gitárral már akár 300-400 ezer forintot is elkérhet a fellépésért. A sztárfellépők pedig annyit kérnek, amennyit nem szégyellnek.
Extrák
Eddig túl sok extráról nem esett szó, tehát esküvőszervezéskor valószínű te is találkozol majd a fenti tételekkel. Nagyjából kerekítve most járunk három millió forintnál, amihez még hozzácsaphatsz olyan extrákat, mint a virágfal, a tűzijáték, az autóbérlés, egy gyereksarok, fotósarok, köszönőajándékok a vendégeknek, limonádé vagy koktélbár, esetleg egy popcorn stand.
Természetesen mindenből választhatunk olcsóbbat és drágábbat is, de egy biztos, mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki férj és feleségként tengetné tovább a hétköznapokat…